„Z biegiem Warty”- spotkanie z ornitologiem
 
 

10 grudnia odbyło się spotkanie uczniów szkoły podstawowej z profesorem Aleksandrem Winieckim reprezentującym Zakład Biologii, wydział Ekologii Ptaków  UAM w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęła  inscenizacja wiersza „ Ptasie radio” w wykonaniu klasy 3.

Pan profesor , ornitolog z zawodu i zamiłowania w programie  pt. „ Z biegiem Warty” pokazał  uczniom najbliższą nam rzekę Wartę  i życie wokół niej. Prezentacja multimedialna

i opowieści profesora ukazały najciekawsze elementy flory i fauny występujące od źródła do ujścia rzeki. Ponadto uczniowie poznali różne ciekawe miejsca i historie z nimi związane. Nurtowi rzeki towarzyszyły żyjące wokół niej ptaki. Rozpoznane zostały zarówno te z „Ptasiego radia” jak i sfotografowane przez profesora w naturalnym ich środowisku między innymi: żurawie, perkozy, mewy, pośmieciuszki. Zobaczyli rzadkie już dzikie goździki, konkol, paprocie rosnące na wapiennych zboczach. Podczas rozmowy uczestnicy mogli rozważyć wpływ działalności człowieka na zmiany w wyglądzie rzeki i ich znaczenie dla środowiska.

W rozstrzygniętym przy tej okazji konkursie plastycznym „ Portret ptaka” wyróżnienie otrzymał Szymon Niewiadomski z klasy VI.

Spotkanie zakończyło się ofertą dalszej współpracy z Uniwersytetem.

                                                                   

                                                                                                                      M. Borowska