chemia

 
 

   Do Naszej Szkoły zawitali naukowcy z Centrum Chemii w małej Skali z Torunia.. Uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz I, II i III gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych. Klasy podzielono na dwuosobowe zespoły, których zadaniem było przeprowadzanie różnorodnych doświadczeń chemicznych pokazywanych przez prowadzących. . Doświadczenia były prowadzone pod kątem podstawy programowej dla gimnazjum co drugo- i trzecioklasistom dawało możliwość ciekawej powtórki materiału, natomiast dla uczniów klas młodszych, umożliwiało wprowadzenie wiedzy teoretycznej w praktyczną.

Naukowcy prowadzili warsztaty w sposób bardzo wesoły i humorystyczny, co dodatkowo urozmaiciło zajęcia. Wchodząc do sal lekcyjnych widać było wydobywające się płomienie  z probówek oraz  uśmiech zadowolonych uczniów – bezcenne.

    Uczniowie wytwarzali acetylen, wodór i tlenek węgla (IV) oraz pokrywali złote monety srebrnymi powłokami. Palili, gasili, łączyli i rozdzielali czyli wszystko co w chemii najciekawsze. To i wiele innych samodzielnie przeprowadzonych przez uczniów doświadczeń zakończył pokaz w sali gimnastycznej.

Tematem przewodnim pokazu były właściwości alkoholi. Naukowcy wraz z wybranymi uczniami pokazywali jakie właściwości mają alkohole i różne metale oraz co wynika z ich połączenia. Najciekawszą właściwością alkoholu jaką pokazano nam na pokazie była lotność i palność ich oparów. Dzięki tym właściwościom płonące ławki nie spalały się a uczniowie bez żadnych oznak oparzenia trzymali w dłoniach żywy ogień. Jak to możliwe?? Dlaczego ogień nie trawił drewna i nie parzył skóry ??

Zapraszam na lekcje chemii – tam się wszystkiego dowiecie

Anna Brewko        

... w pigułce